blgkimya.com
blgkimya.com

uygulamalar

"güvenlik"

El Tipi X-ışını Görüntüleme ve Tespit

blgkimya.comXRF numune analizinde bir numune, yüksek enerjili fotonlar (x-ışınları ve/veya γ-ışınları) tarafından uyarılır ve numunenin yaklaşık elementsel kimyası, numunedeki atomik elementlerin her biri tarafından yayılan karakteristik floresans x-ışınları ölçülerek, bir anlık saniye kadar az bir sürede bozulmadan ve hızlı bir şekilde tespit edilir.

Analitik x-ışını cihaz piyasası, farklı teknikler ve farklı cihazlar kullanan üç geniş pazar bölümünden oluşmaktadır: x-ışını kırınım (XRD) bölümü; dalga boyu dağılımlı x-ışını floresans (WDXRF) bölümü; enerji dağılımlı x-ışını floresans (EDXRF) bölümü. İkinci bölüm, en büyük ve en hızlı büyüyen pazar portatif x-ışını floresans (XRF) cihazları içindir. El tipi ve portatif banko tipi XRF cihazları, uzun yıllar geniş bir uygulama yelpazesinde kullanılmaktadır. X-ışınları 1895 yılında keşfedildi ve ilk önce 1922`de minerallerin kimyasal analizinde uygulandı. İlk enerji dağılımlı x-ışını floresans (ED-XRF) analitik cihazları 1960`larda tanıtıldı; Bu ilk cihazlar, kullanıcılardan 1-4 dört elementi ölçmek için elle grafik kağıdı üzerinde kalibrasyon eğrilerini hesaplamasını gerektirirdi. 1970`lerin başında, XRF`nin, numunelerde eser seviyedeki elementsel konsantrasyonları belirlemek için uygulanabilir, zararsız bir analitik teknik olduğu gösterildi. İlk portatif XRF cihazları 1978`de piyasaya sürüldü ve kalibrasyonları dahili olarak depolayan ilk taşınabilir XRF üniteleri 1984 yılında piyasaya sürüldü. Şimdi Thermo Fisher Scientific`in bir parçası olan Niton Corporation, 1994`te ilk tek parça el tipi XRF cihazlarını tanıttı.

El tipi XRF cihazları, kurşun esaslı boya testi, diğer çevresel testler, metal alaşımı testleri, maden arama ve madencilik, tehlikeli maddeler için malzeme uyum testi ve diğer test uygulamaları için kullanılmaktadır.

HBI-120 El Tipi X-ışını Görüntüleyici
Heuresis HBI-120, kullanıcıların gizlenmiş patlayıcıları, uyuşturucu maddeleri ve diğer kaçak maddelerini portatif yayılım x-ışını sistemlerinin sınırlamaları olmadan - tipik motorlu araç gövde paneli kalınlığının 2 katından daha fazla - 12 gauge (2 mm`den fazla kalınlık) çelikten bile geçerek hızlıca ve düşük maliyetle bulmasını sağlayan sağlam, ergonomik, el tipi bir geri yansımalı x-ışını cihazıdır. HBI-120 ağırlığı sadece 6,6 lbs (3.0 kg) ve ilgili nesneleri taramak için x-ışınlarını satır satır taramalı kalem ışın demeti üreten minyatürize ve dahili bir 120 keV x-ışını jeneratörü ile nesneleri tarar. El tipi HBI-120, nesnenin üzerine taşınırken, nesnenin 2 boyutlu bir geri yansımalı x-ışını görüntüsü, HBI-120`nin yüksek çözünürlüklü yarı iletken LCD dokunmatik ekranında gerçek zamanlı olarak görüntülenir ve cihazın belleğine kaydedilir.